Diecezjalna Pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy 2017 - Fotogaleria

Galeria Zdjęć z wycieczki szlakiem św. JPII 07-13.08.2017

PIELGRZYMKA DO WŁOCH 18-30.04.2017

Pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy w ramach 45 Archidiecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę

W dniach od 22 do 24 września grupa około 50 osób, głównie z naszej parafii, uczestniczyła w pielgrzymce autokarowej do Częstochowy w ramach 45 Archidiecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę. W drodze do Częstochowy odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym, gdzie mieliśmy jeden nocleg, drugi był w Częstochowie.

Wizyta w Licheniu była dla niektórych osób pierwszą w ich życiu, inni byli tu wiele razy. Wszyscy jednak z zainteresowaniem przysłuchiwali się kompetentnej i angażującej opowieści pani przewodnik, która wprowadziła nas w sedno historii tego miejsca, sięgające czasów zaborów. Odwiedziliśmy kościoły, miejsca pochówku postaci związanych z sanktuarium w Licheniu oraz poznaliśmy zarys historii budowli znajdujących się na terenie sanktuarium. Chętni mogli wjechać lub wejść na najwyższą wieżę kościelną w Polsce i podziwiać rozległą, piękną panoramę. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w mszach w bazylice głównej, skorzystania z sakramentów, czy też czas na modlitwę własną. Pielgrzymka nasza wypadła akurat w roku kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego założyciela Zgromadzenia Księży Marianów – najstarszego męskiego zgromadzenia o polskich korzeniach, które jest opiekunem sanktuarium licheńskiego. Jak to bywa z tak dużą grupą, niektóre elementy pielgrzymki przeżywaliśmy wspólnie, niektóre w mniejszych grupach zawiązujących się spontanicznie, inne jeszcze indywidualnie.

W pewnym sensie podobnie przebiegała wizyta u Matki Bożej w Częstochowie, z tym że było nas tam zdecydowanie więcej, a właściwie momentami było tłoczno. Oprócz pielgrzymów z naszej diecezji swoją pielgrzymkę miała bowiem tym razem także diecezja wrocławska oraz inne jeszcze grupy. Żelaznymi punktami naszego programu były: Apel Jasnogórski, msza pontyfikalna o północy, czuwania prowadzone przez rożne wspólnoty oraz droga krzyżowa na wałach. Wszystko odbywało się pod przewodnictwem naszych, szczecińko-kamieńskich, pasterzy: Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi i Biskupa Henryka Wejmana.

Pielgrzymkę przeżywaliśmy pogodnie, a nawet radośnie. Podczas przejazdów nie brakowało różnorakich śpiewów, modlitw oraz opowieści. Opieką duchową towarzyszyli nam w tym wyjeździe ksiądz proboszcz Kazimierz Piasecki oraz ksiądz Łukasz Wdowczyk. Na całość Bóg pobłogosławił nam piękną, właściwie letnią pogodą.

Artur Szymczak